Kullanım Tavsiyeleri

Ozon kullanımında bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Dünya sağlık teşkilatı tarafından İnsan bulunan ortamlarda ozon miktarını 0,05 ppm' i aşmaması tavsiye edilmektedir. Bu miktarın üzerinde ozona maruz kalındığında üst solunum yollarında tahrişe rastlanabilir. 0,05 ppm zaman süreli verilirse hiçbir zararlı etkisi yoktur. Ortama verilen ozon 0,05 ppm miktarı olduğunda rahatsız olunacak kadar koku olacağından ozon da zarar görülmesi riski çok zayıftır.

ABD nin EPA OSHO USDA ve ACGIH koşulları 0,10 ppm miktarındaki ozon seviyesine 8 saat süreyle maruz kalmanın sağlık açısından olumsuz etkisi olmadığı tespit edilmiştir.

Mikro organizmalara karşı çok etkili olan ozon, yaşam formları büyüdükçe etkisi sınırlıdır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde ise, zararlı etkisi FDA sınırları (0.1 PPM oranı aşmaması gerekiyor) içerisinde yoktur. Güvenlik  seviyesinin üzerinde solunulduğu taktirde insan ve hayvanlarda, burun, geniz, göz, ciğerler gibi mukoz dokularda tahriş etkisi olabilir. Ozonun bitkiler üzerinde zararlı bir etkisi görülmemiştir.

FDA (Food and Drug Administration) ve USDA (United States Department of Agriculture) tarafından onaylanmış ve gıda ile temas eden maddeler tebliğinde organik olarak sertifikalandırılmıştır.

FDA gıda katkı maddeleri yönetmeliğini değiştirerek ozonun antimikrobiyal ajan olarak kullanımına izin vermiştir. Bu değişiklik federasyon tarafından 28 Haziran 2001 yılında yayınlanmış ve et, kümes hayvanları ve diğer gıda üretimlerinde ozonun gaz halde ve su ile birlikte güvenli ve etkili bir antimikrobiyal ajan olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.
 
Bir kişinin oturduğu 9 M2 lik bir odada ozon miktarını maksimum 0,096 ppm e çıkarabilmektedir.Bu miktarda insan sağlığına zarar verecek miktarın altındadır.Odanın metrekare alanı büyüdükçe,insan sayısı arttıkça,sıcaklık yükseldikçe bu oran daha da düşmektedir.

Mekanın büyüklüğüne ve istenmeyen madde yoğunluğuna göre ortamdaki ozon miktarı ayarlanmalıdır .Hijyenin tam olarak sağlanması için mekanda insan olmadığı saatlerde yüksek konsantrasyonda ozon tutulması (0,2 – 0,3 ppm) ve mekan kullanıma açılmadan yarım saat önce jeneratörün durdurulması tavsiye edilir.Diğer zamanlarda ise 0,05 ppm'lik bir ozon seviyesi yeni bakteri ve mikrop oluşumunu engelleyecektir.